Možda ste primetili da se dva esencijalna ulja – kananga i ilang-ilang – dobijaju od biljke Cananga odorata, ili kananga mirisna. Ali to nas ne iznenađuje, jer znamo da se različita esencijalna ulja često proizvode iz različitih delova iste biljke. Na primer, ulje od lista korijandera i ulje od semena korijandera dolaze od biljke Coriandrum sativum. Takođe, razni agrumi omogućavaju dobijanje ulja iz cvetova (neroli), kore plodova (limun, limeta, grejpfrut, divlja pomorandža) i mladih listova i izdanaka (petitgrain).
Šta je onda neobično u vezi sa uljima ilang-ilanga i kanange?
Stvar je u tome što se oba ova ulja dobijaju parnom destilacijom cvetova Cananga odorata. Naravno, sastav i miris esencijalnog ulja uvek zavise od područja i uslova uzgoja, a ravnoteža sastojaka može varirati od godine do godine. Drvo koje daje ulje kanange pripada krupnolisnoj vrsti Cananga odorata macrophylla (makrofilna – od grčkih reči macros „veliki“ i phýllon „list“). S druge strane, ulje ilang-ilanga dolazi od Cananga odorata genuine. Oba su deo porodice Annonaceae i bliski su srodnici magnolije.
Kananga mirisna je zimzeleno drvo visoko 10–40 metara sa visećim granama, svetlozelenim listovima i mirisnim žutozelenim cvetovima. Nazivi ove biljke potiču iz različitih jezika: ilang-ilang dolazi iz filipinskog jezika, a kananga iz malajskog. Prirodno stanište ilang-ilanga obuhvata Burmu, Filipine i Indoneziju, ali se danas aktivno uzgaja širom tropskih područja.
Cvetovi ilang-ilanga i kanange vekovima se koriste u aromaterapiji, parfimeriji, religioznim ceremonijama, kao ukrasi na proslavama. Esencijalna ulja ovog drveta su univerzalna. Kada se nanesu na kožu i kosu, pomažu u očuvanju lepog izgleda. Njihov živopisan, radostan cvetni miris često se koristi u aromaterapiji za opuštanje i podizanje raspoloženja.
Ova ulja su već nekoliko vekova sastavni deo najluksuznijih i najskupljih parfemskih kompozicija. Pažljivo nos odmah može primetiti njihove razlike:
- Njihov hemijski sastav je sličan (u osnovi su germakren i beta-kariofilen), ali se kompozicija, količinski balans i dodatne supstance razlikuju.
- Miris kanange je manje sladak i manje cvetan – i mnogima se to dopada.
- Područja rasta i berbe: sirovine za dobijanje ulja ilang-ilanga dōTERRA dolaze sa ostrva Nusi Be, kod severne obale Madagaskara, dok sirovine za ulje kanange stižu iz Indonezije.
Hemija ulja kanange mirisne
Ulje ilang-ilanga sadrži tri osnovna sastojka: germakren, beta-kariofilen i farnezen. Ulje kanange uglavnom sadrži germakren i beta-kariofilen – i ovog sastojka ima više nego u ilang-ilangu, zbog čega je kananga uključena u mešavinu Calmer. Hemijski, osnovne komponente oba ulja pripadaju seskviterpenskim alkenima, što objašnjava postojanost njihovih mirisa – seskviterpenska molekula je veća od monoterpenske, što je čini manje hlapljivom.
Beta-kariofilen
Kada ovaj seskviterpenski alken ulazi u sastav ulja koja su dozvoljena za unutrašnju upotrebu, deluje kao snažan antioksidans koji podržava sistem za varenje, nervni i cirkulatorni sistem. Prisutan je u sledećim uljima:
- Crni biber
- Ilang-ilang
- Kopaiba
- Karanfilić
- Melisa
- Majčina dušica
- Tamjan
- Ružičasti biber
- Hajdučka trava
U uljima koja su namenjena aromatičnoj i spoljašnjoj upotrebi, beta-kariofilen može pomoći u smanjenju stresa, opuštanju emocija, omekšavanju kože i podržavanju zdravog odgovora na upalu:
- Magnolia
- Kananga
Germakren D
Ovaj seskviterpenski alken takođe može pružiti antioksidantnu zaštitu i podržati zdravu funkciju ćelija kada se koristi u uljima:
- Ilang-ilang
- Hajdučka trava
- Melisa
Farnezen
Seskviterpenski alken koji podržava zdravlje ćelija pri unutrašnjoj upotrebi:
- Ilang-ilang
- Đumbir
Uzgoj i destilacija esencijalnih ulja kanange i ilang-ilanga
Kananga mirisna brzo raste – odraslo drvo može dostići visinu od 12 metara. Da bi se omogućila bezbedna i praktična berba, kao i stimulisanje cvetanja, drveće se redovno orezuje na visinu od oko 3 metra. Cvetovi se beru sa biljaka starijih od 3–4 godine, a cvetaju preko 30 godina. Uz pravilnu negu, drvo može dati do 9 kilograma latica godišnje.
Kada cvet sazri i bude spreman za berbu, latice dobijaju prijatnu žutu boju. Cvetanje traje tokom cele godine, ali se glavni urod ilang-ilanga na Madagaskaru bere od aprila do juna, dok se kananga na Filipinima bere između juna i avgusta. Cvetači ručno beru cvetove rano ujutru, kako bi se izbegao uticaj sunca koje pospešuje isparavanje vrednog esencijalnog ulja.
Za dobijanje idealnog ulja, destilacija se vrši u roku od 24 sata od berbe, a proces traje od 18 do 24 sata. Zbog velike količine sirovina i brzine potrebne za destilaciju, proces zahteva ogromne napore.
Sirovine za proizvodnju ova dva esencijalna ulja doTERRA uzgajaju se i proizvode kroz program Cō-Impact Sourcing, koji je poboljšao živote više od 50.000 ljudi.
Upotreba esencijalnih ulja kanange i ilang-ilanga
- Poboljšajte raspoloženje i oslobodite se stresa. Ako osećate emocionalnu iscrpljenost ili napetost, nanesite nekoliko kapi ulja na zadnji deo vrata i osetite fizičko opuštanje.
- Stvorite tropsku atmosferu. Dodajte nekoliko kapi ulja u difuzor i uživajte u opuštajućoj atmosferi.
- Opuštajuća kupka. Dodajte esencijalna ulja u toplu kupku sa epsomskom solju za maksimalnu relaksaciju.
- Negujte kosu i kožu. Masirajte teme glave esencijalnim uljima za zdrav izgled kose ili upotrebite ulje u parnoj maski za lice.
- Kreirajte svoj parfem. Kombinujte ulja kanange i ilang-ilanga sa drugim esencijalnim uljima kao što su bergamot, geranijum, limun ili santal.
Ova ulja donose i fizičke i emotivne koristi, pružajući prirodnu negu i podršku.