Eterično ulje bobica kleke (Juniperus communis) za zdravlje i lepotu

Eterično ulje bobica kleke

Šta je ulje bobica kleke i koje su njegove glavne karakteristike?

Eterično ulje bobica kleke (Juniperus communis) ima karakterističan drvenast, začinski i svež miris koji pomaže pri uzemljenju i uspešnom upravljanju stresom, emocionalnom napetošću i uzbuđenjem. Ovo dragoceno ulje ima dvostruko dejstvo – kada se primenjuje spolja, osvežava kožu, a kada se uzima oralno, pomaže telu da održi zdravlje bubrega i urinarnog trakta.*

Botanika i istorija ulja bobica kleke kroz vekove

Ovo divno ulje dobija se parnom destilacijom bobica kleke (Juniperus communis). Zimzeleno četinarsko drvo ili žbun, rođak čempresa, može dostići visinu od 10 metara i živeti do 200 godina. Kleka je dvodomna biljka na kojoj se formiraju muški i ženski cvetovi. Bobice (ili preciznije, bobičaste šišarke) formiraju se od ženskih cvetova i imaju prekrasnu plavo-ljubičastu boju kada sazru.

Kleka je rasprostranjena u umerenoj klimi severne hemisfere – njene vrste se mogu naći u Evropi, Aziji, Severnoj Americi i Severnoj Africi. Voli da živi u zajednicama koje formiraju guštare.

Istorijska upotreba ulja bobica kleke od drevnih vremena do danas

Arheolozi su potvrdili da se kleka koristila u Evropi još od 3. veka nove ere i putovala je sa ljudima tokom Velike seobe naroda. U drevnom Egiptu i Rimu, bobice kleke su podržavale varenje, a američki starosedeoci su od njih kuvali lekoviti čaj. Narodni iscelitelji Severne Amerike su slali svoje pacijente da sede u gustišima kleke kako bi korisna isparenja, prodirući u telo kroz kožu i disajne puteve, pomogla u obnavljanju zdravlja.

Savremena primena biljke kleke u različitim industrijama

Kleka je i danas neverovatno popularna i koristi se u:

  • Fitomedicini (uključena u farmakopeje u Rusiji, komponente su deo diuretskih preparata i čajeva)
  • Kulinarstvu i prehrambenoj industriji
  • Pejzažnom dizajnu (kao živa mirisna ograda)
  • Stolarstvu

Ulje bobica kleke u kulinarstvu i prehrambenoj industriji

Prehrambena industrija i kulinarstvo cene bobice kleke jer sadrže ne samo eterično ulje, već i šećere, organske kiseline i smole. Bobice kleke su deo popularnih mešavina začina i dodaju se:

  • U pripremi divljači
  • U sosove i prelive
  • U mesne proizvode
  • U jela od različitih vrsta kupusa i cvekle
  • Za dimljenje ribe i mesa
  • U proizvodnju voćnih sokova, slatkiša i medenjaka

U Finskoj, Velikoj Britaniji, Holandiji i drugim zemljama, šišarke kleke se koriste za aromatizaciju određenih vrsta piva i džina. Zanimljivo je da sama reč „džin“ potiče od starofrancuskog naziva ove biljke.

Načini korišćenja eteričnog ulja bobica kleke za zdravlje i dobrobit

Ulje kleke se može koristiti na tri glavna načina:

  • Aromatično – za podršku raspoloženju
  • Spoljašnje – za čišćenje i toniranje kože
  • Unutrašnje – za održavanje zdravlja bubrega i urinarnog trakta, kao i za jačanje zdravlja pluća i respiratornog sistema*

Prednosti ulja bobica kleke za zdravlje digestivnog sistema

Neke studije napominju da eterično ulje kleke (zbog sadržaja alfa-pinena) ima svojstva koja mogu pomoći u održavanju opšteg stanja digestivnog sistema kada se unosi oralno.

8 praktičnih načina korišćenja ulja bobica kleke za svakodnevnu upotrebu

  1. Za podršku prirodnoj detoksikaciji i čišćenju tela, dodajte 1-2 kapi u vodu ili citruse napitke i popijte.
  2. Da biste tonirali kožu i dali joj ravnomernu i zdravu boju, nanesite jednu kap na kožu u čistom obliku ili pomešanu sa baznim uljem.
  3. Za borbu protiv burnih ili negativnih emocija, poprskajte mešavinu ulja kleke i bergamota u difuzoru ili dišite dlanovima. Ova mešavina pojačava pozitivne emocije i stvara opuštajuću atmosferu.
  4. Za upravljanje stresom, kapnite jednu ili dve kapi eteričnog ulja kleke na dlan i lagano trljajte dlanove. Udahnite miris za bolju koncentraciju tokom užurbanih dana.
  5. Za održavanje zdrave funkcije bubrega i urinarnog trakta, uzmite 1-2 kapi kleke u biljnoj kapsuli.
  6. Za osvežavanje prostora, pripremite sprej dodavanjem nekoliko kapi kleke u čistu vodu u staklenoj boci sa raspršivačem.
  7. Za opuštajuću masažu uzemljenja, pomešajte eterično ulje kleke sa baznim uljem za emocionalnu udobnost i ravnotežu.
  8. U kulinarstvu, dodajte kap eteričnog ulja kleke umesto bobica za autentičan ukus u francuskim jelima.
Eterično ulje bobica kleke

Hemijski sastav ulja bobica kleke i proces ekstrakcije

Ubrane bobice kleke se destilišu parom 14 sati da bi se dobilo eterično ulje.

Ceo proces ekstrakcije eteričnog ulja traje 48 sati.

Najvažnije hemijske komponente ulja kleke su:

  • Alfa-pinen – monoterpenski alken koji podiže raspoloženje i ima snažan opuštajući efekat
  • Sabinen – monoterpenski alken koji pomaže u čišćenju kože

Alfa-pinen se takođe nalazi u eteričnim uljima tamjana, čempresa, korijandera, ruzmarina, smilja, sibirske jele, crnog bibera i komorača, dok je sabinen komponenta eteričnih ulja plavog tanija, hajdučke trave, duglazije, majorana i crnog bibera.

Održiva proizvodnja ulja bobica kleke iz Albanije

doTERRA dobija eterično ulje bobica kleke iz Albanije, gde vlada izdaje preko 2.000 pojedinačnih dozvola najodgovornijim sakupljačima za sakupljanje divljih bobica kleke. Iako kleka živi oko 200 godina, njenu populaciju treba aktivno održavati, pa doTERRA partner u Albaniji organizuje nove plantaže kleke u njenom prirodnom staništu na površini većoj od 60 hektara.

Osim obezbeđivanja stabilnog prihoda sakupljačima kleke, doTERRA podržava i lokalne zajednice preko svoje dobrotvorne fondacije doTERRA Healing Hands koja je renovirala 5 škola i izgradila novu školu u Albaniji.

Eterična ulja koja se najbolje kombinuju sa uljem bobica kleke

Ulje kleke se odlično kombinuje sa sledećim eteričnim uljima:

Mere predostrožnosti pri korišćenju ulja kleke

Moguća je osetljivost kože. Čuvati van domašaja dece. Konsultujte lekara ako ste trudni, dojite ili ste pod medicinskim nadzorom. Izbegavajte kontakt sa očima i drugim osetljivim zonama. Izbegavajte kontakt sa unutrašnjim uhom.

Proizvod nije lek, prevencija ili dijagnostičko sredstvo. Pre upotrebe konsultujte svog lekara.

Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo poboljšali Vaš ugođaj na sajtu. Ukoliko nastavite da koristite naš sajt pretpostavićemo da se slažete sa našim uslovima korišćenja i politikom privatnosti.