Naučni proces karakteriše promena i napredak. Kada se osvrnemo na standardne zdravstvene protokole koji su korišćeni kroz istoriju, lako je razumeti značaj kontinuirane evolucije misli. Samo pomislite, postojao je period u istoriji kada je bilo uobičajeno koristiti pijavice i živu kao standardne zdravstvene prakse. Kako su se vremena promenila! Kako se naučno istraživanje nastavlja širiti, razvijamo bolje razumevanje ljudskog zdravlja i dobrobiti.
Postignut je ogroman napredak u razumevanju bioloških interakcija eteričnih ulja.[1] Ulja su bila predmet opsežnih istraživanja u kliničkim i eksperimentalnim okruženjima, što nam je omogućilo bolje razumevanje njihovog značaja za zdravlje nego ikada ranije.
Eterična ulja su jedinstvena
Eterična ulja su fiziološki aktivna, što znači da direktno utiču na telo. Jedinstvene strukturne osobine eteričnih ulja omogućavaju im da deluju i na površini ćelija i unutar njih.
Ćelijska membrana
Svaka ćelija je zatvorena u zaštitnu barijeru koja se zove membrana, a koja služi da održi ćeliju kao zatvoren sistem odvojen od spoljašnje sredine. U membranu su ugrađeni površinski receptori koji služe kao linija komunikacije između te pojedinačne ćelije i ostatka tela. Kada se odgovarajuća supstanca veže za ove receptore, pokreće se kaskada hemijskih promena na unutrašnjoj strani ćelijske membrane, što dovodi do modifikacija u funkciji ćelije. Interakcija sa ovim lako dostupnim receptorima je jedan od načina na koji eterična ulja komuniciraju sa ćelijama i utiču na njihovu aktivnost.
Ćelijska membrana ima dvostruku ulogu: da spreči ulazak neželjenih „uljeza“, dok istovremeno ostaje propustljiva (prohodna). Izvori energije i druge važne supstance moraju ulaziti u ćeliju, dok otpad mora biti uklonjen. Većina supstanci ne može proći kroz ćelijsku membranu, pa se koristi niz specijalizovanih mehanizama transporta (koenzimi, transportni vezikuli itd.) kako bi se omogućilo kretanje potrebnih supstanci u ćeliju na kontrolisan i dobro regulisan način.
Supstance sa određenim strukturnim svojstvima mogu direktno proći kroz membranu i ući u ćeliju bez ograničenja od strane ćelijskog transportnog sistema u procesu poznatom kao pasivna difuzija. Kiseonik, ugljen-dioksid, alkohol, neki lekovi, anestetici i eterična ulja su neke od retkih supstanci koje mogu da se kreću na ovaj način. Dva svojstva eteričnih ulja koja im omogućavaju pasivnu difuziju su:
- Lipidna rastvorljivost
- Mala molekulska veličina
Ćelijska membrana je sastavljena od lipida. Zbog toga što su eterična ulja rastvorljiva u lipidima i male veličine, nemaju problema da prođu kroz membranu.
Lipidna rastvorljivost eteričnih ulja
Lipidna rastvorljivost eteričnih ulja omogućava im da direktno deluju na ćelije. Mogu biti efikasna i kada su prisutni fiziološki problemi, poput loše ishrane ili spoljašnjih pretnji. Na primer, ugrožena ćelija može izgubiti sposobnost da efikasno prenosi supstance preko svoje membrane i samim tim imati poteškoća da dobije ono što joj je potrebno za održavanje. Ćelija ne može da se popravi bez odgovarajuće razmene hranljivih materija, ali ne može dobiti potrebne hranljive materije jer su mehanizmi membranskog transporta suboptimalni. Vidite problem? Eterična ulja ne zavise od ćelijskih transportnih mehanizama da bi ušla u ćeliju. Oni mogu lako proći kroz ćelijsku membranu i direktno pružiti koristi ćeliji.
Krvno-moždana barijera
Eterična ulja mogu takođe uticati na mozak prelazeći iz krvi u mozak. Krvno-moždana barijera je najsigurnija tkivna barijera u telu. Ona je veoma selektivna kako bi zaštitila osetljiva tkiva centralnog nervnog sistema. Ova barijera omogućava prolaz samo određenih jedinjenja koja su ključna za funkciju mozga (glukoza, neke aminokiseline itd.). Nova istraživanja su pokazala da određeni seskviterpenski sastojci pronađeni u eteričnim uljima mogu direktno preći krvno-moždanu barijeru zbog svoje male molekulske veličine.[2,3,4] Iako su seskviterpeni posebno proučavani, razumno je pretpostaviti da i drugi sastojci eteričnih ulja, posebno monoterpeni, koji su strukturno manji od seskviterpena, mogu takođe prodrijeti kroz krvno-moždanu barijeru.
Efekti eteričnih ulja su dalekosežni bez obzira na način primene. Takav snažan biološki uticaj ne bi bio moguć da jedinjenja eteričnih ulja nisu lipidno rastvorljiva i nemaju malu molekulsku veličinu. Ova jedinstvena strukturna svojstva pružaju eteričnim uljima snažan biološki uticaj širom tela.
Bibliografija
- Bakkali F, Averbeck S, Averbeck D, Idaomar M. Biological effects of essential oils – A review. Food Chem Toxicol. 2008;46:446-475. ↩︎
- Dwivedi GR, Gupta S, Roy S, et al. Tricyclic sesquiterpenes from Vetiveria zizanoides (L.) Nash as antimycobacterial agents. Chem Biol Drug Des. 2013;82(5):587-594. ↩︎
- Wang K, Li Z, Chen Y, Su C. The Pharmacokinetics of a Novel Anti-tumor Agent, b -Elemene, in Sprague-Dawley Rats. Biopharm Drug Dispos. 2005;26:301-307. ↩︎
- Wu XS, Xie T, Lin J, et al. An investigation of the ability of elemene to pass through the blood-brain barrier and its effect on brain carcinomas. J Pharm Pharmacol. 2009;61:1653-1656. ↩︎